I’m updating my site!

It will be ready soon!

Touching the cognition on the psychical level 1

As a mirror of tensions in the mind, we are experiencing physical jams. It is as if our body processes the stress of life. Tensions and tightness in our muscles, tendons, and connective tissues are moving towards bigger problems if we cannot intervene when necessary. When a node has not been solved yet, new nodes are added to it.

Holistic health methods help us to survive the blows we receive in the lightest way.

One of them and one of the fastest them all for me is massage therapy. Of course, with a session, massage does not pull you out of your current location. However, it reduces the effect of negative potential by pausing and loosening before it turns into physical.

With scientific data, massage reduces the level of cortisol, that is, it has an effect on the level of hormones that our body attacks at the moment of stress. Emotions are beginning to change with decreased cortisol and increased serotonin. The mind, triggered by a chemical effect, is changing its way to healthier.

Each massage has different features. For example, the oils used by the aromatherapy cause mental relaxation more quickly with the smell and the feeling of slippery, but it is not as effective as a shiatsu session in relieving physically chronic contractions.

Although the varieties differ in their characteristics, the right therapy can touch consciousness physically.

May we live long and healthy!


Bilince fizikselde dokunmak 1

Zihinde yaşanan gerginliklerin aynası olarak bedensel sıkışmalar yaşıyoruz. Sanki bedenimiz hayatın stresini içine işliyor. Gerekli zamanda müdahale edemessek kaslarımızdaki, tendonlarımızdaki, bağ dokularımızdaki gerginlik ve sıkışmalar daha büyük sorunlara doğru ilerliyor. Henüz bir düğüm çözülmemişken üzerine yeni düğümler ekleniyor. 

Bütüncül sağlık methodları aldığımız darbeleri en hafif şekilde atlatmamızda bize yardım ediyor. 

Bunlardan biri ve benim için en hızlı olaya müdahale edibilenlerden biri masaj. Elbette bir seansla masaj sizi oldugunuz yerden bambaşka bir yere çekip çıkarmıyor. Ancak fiziksele dönüşme potansiyeli olanı duraklatıp, gevşetip, etkisini azaltıyor. 

Bilimsel verilerle masaj kortizol seviyesini azaltıyor, yani bedenimizin stress anında saldıladığı hormon seviyesi üzerinde etki yaratıyor. Azalmış kortizol ve artmış seratonin ile birlikte duygular değişmeye başlıyor. Kimyasal etkiyle tetiklenmiş zihin daha sağlıklıya doğru yolunu değiştiriyor. 

Her masaj farklı özellikler taşıyor. Mesela aroma terapi kullandıgı yağlar, koku ve kayganlık hissiyle daha hızlı bir şekilde zihinsel rahatlamaya yol açarken, fiziksel olarak kronikleşmiş kasılmaları rahatlatmada bir shisatsu seansı kadar etkili olmuyor.

Çeşitleri özellikleri seviyesinde farklılıklar göstersede doğru bir terapi bilince fiziksel düzeyde dokunabiliyor.

Uzun ve sağlıklı yaşayabilmemiz dileğiyle

Leave a Reply Cancel reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.